توضیحات عکس

ویژگی های ایده ال یک فروشگاه آنلاین

 

 

 

ویژگی های ایده ال یک فروشگاه آنلاین

 

تنوع در نوع کالا

یک فروشگاه الکترونیکی خوب فروشگاهی است که کالاهایش متنوع بوده یعنی فقط در یک طیف محصولی نباشد بلکه در چندین طیف ارائه گردد و اگر فروشگاه محصولات گوناگونی دارد حتماً آنها را طبقه بندی کرده، تا خریدی راحت برای مشتریان فراهم کند. مثلاً طیف محصولات آرایشی و بهداشتی را از مواد غذایی و آن را از لوازم منزل جدا کند و در طبقات مختلف جای دهد.فروشگاه ها باید در مورد محصولات خود اطلاعات درستی را به مشتری ارائه دهند.امروزه با توجه به اپیدمی کرونا تعداد فروشگاه های آنلاین روز به روز در حال افزایش است و غالبا مردم ترجیهشان بر این است که برای خرید های روزانه از منزل خارج نشوند و خریدهای خودشان را ترجیحا در فروشگاه های آنلاین انجام دهند و درب منزل تحویل بگیرند. با توجه به افزایش استفاده از فروشگاه های آنلاین سطح رقابت برای صاحبان فروشگاه های آنلاین بشدت زیاد شده به نوعی که حتی قبل از انتخاب نوع محتوا و روش عرضه کالا به ظاهر و دیزاین فروشگاه آنلاین خود اهمیت میدهند و حتی برای این کار از بهترین برنامه نویسان برای بالا بردن سطح خود استفاده میکنند.

 

User-Friendly

 

 به عنوان یک خریداربرای خرید از یک فروشگاه انلاین باید به مهمترین بخش آن که user friendly  بودن آن می‌باشد دقت فرمایید و روش و فرایند خرید و پرداخت برای شما مشتریان به راحتی اتفاق بیافتد. به عنوان یک خریدارآنلاین باید انتظار شما از سیستم خرید و پرداخت یک فرایند راحت و بدون سختی باشد و کار کردن با ابزار های تعبیه شده در سایت برای انتخاب محصول از فروشگاه آنلاین برای شما راحت باشد و خرید نهایی در کسری از ثانیه اتفاق بیافتد.

 

تحویل کالا

همانطور که میدانید یکی ازمهمترین ارکان این نوع فروشگاه ها سیستم تحویل کالا به مشتریان است به صورتیکه بسته مورد نظر هم از لحاظ ظاهری زیبا باشد و هم در شان آن فروشگاه آنلاین و البته در شان خریداران باشد و هم اینکه در سریعترین و کمترین زمان ممکن به دست شما برسد و البته مورد سوم که مهمترین شرط از نظر اکثر خریداران برای یک فروشگاه آنلاین موفق، یک امتیا به حساب می آید این است که برای تحویل کالا در فروشگاه های آنلاین آن کالا سالم به مقصد برسد به نوعی که با رسیدن بسته به دستتان این تصور برای شما بوجود بیاید که خودتان درهمان ساعات آن کالا را شخصا از مغازه خرید کرده اید و آن کالا از نظر ظاهری و بسته بندی سالم است و دچار هیچ نقصی نیست  دقیقا همان چیزی است که شما در فروشگاه آنلاین شما دیده است.سیستم تحویل کالا باید یکی از ارکان مهم و تاثیر گذار در نگاه شما خریداران محترم باشد.

 

چندین روش برای پرداخت

 

 نکته ی مهم دیگر برای یک خریدار از فروشگاه آنلاین این است آن خریدار حق نتخاب داشته باشد تا بتواند از چندین درگاه و یا سیستم پرداخت استفاه کند. یک سایت فروش آنلاین خوب باید چندین انتخاب برای پرداخت مشتریان در نظر بگیرد و این نشان دهنده ی این است که آن فروشگاه به راحتی شما خریداران عزیز اهمیت داده و شما را در اولویت خود قرار داده است.

ارائه تصاویر با کیفیت از محصولات

یکی از اصلی ترین عواملی که در هنگام خرید باید به آن توجه نشان دهید و به نوعی از شاخصه های یک فروشگاه آنلاین خوب میباشد این است که آن فروشگاه آنلاین تصاویر مناسب با کیفیت بالا و مهمتر از همه ،از همه جهات کالایی که قصد خرید آن را دارید را نشان بدهد. با فرض اینکه کالایی که در آن فروشگاه آنلاین وجود دارد بسیار مرغوب بوده و از بهترین برند ها باشد و حتی نمونه ی مشابهی در هیج کجا از آن وجود نداشته باشد ولی اگر تصاویری که از آن محصول در سایت مورد نظر قرار داده شده از نظر کیفیت تصویری پایین باشد و یا تصاویری نباشند که مناسب یک فروشگاه انلاین باشند به طور مثال تصاویر کارگاهی باشند و یا همه جهات کالا را به نمایش نگذارند، شما به عنوان یک خریدار هرگز نباید به آن فروشگاه به عنوان یک گزینه ی خرید آنلاین نگاه کنید.

 

ارایه جزییات مشخصات کالا

 

شما به عنوان یک خریدار بعضی مواقع دقیقا میدانید که بدنبال چه کالایی میگرد ، در اینصورت شما به سایت های فروش آنلاین به عنوان یک وسیله برای خرید کالا نگاه میکنید و نه اینکه محیطی برای شما بوجود بیاورند تا مشخصاتی آن کالا را برای شما ارائه کنند ، اما در یک صورت  شما به عنوان یک مشتری بدنبال کالای مناسب از نظر قیمت و مشخصات برای خودتان شروع به جستجو کالا و خدمات در زمینه ی مورد نیاز میکنید ، در اینصورت شما دقیقا نمیداند به دنبال چی میگردد ولی دقیقا قصد خرید کالایی را دارید که به هدف شما نزدیک باشد و به انچه که به آن نیاز دارید پاسخگو باشد در اینصورت شما به عنوان یک خریدار نیاز دارید تمامی اطلاعات مورد نیازرا در خصوص آن کالا بدست بیاورید اگر سایت فروش انلاین برای کالای موجود در سایت یه صورت واضح و مشخصا خصصوصیاتی را بیان نکرد بود و شما را با ارایه توضیحات در خصوص آن کالا بی نیاز از جستجو و سرچ بیشتر نکرده بود باید به شما بگوییم که مطمئنا دیگر به سراغ آن سایت نروید ، حتی اگر هم کالای موجود در سایت را پسندیده اید ولی نتوانستید از طریق آن فروشگاه آنلاین  به اطلاعات دقیق و بی نقص در خصوص آن کالا برسید حتما سراغ فروشگاه های آنلاین دیگری با محتوای به روز و کامل تر بروید .

 

کاربردی بودن فروشگاه از طریق تلفن همراه

 

یک نکته ی بسیار قابل اهمیت این است که امروزه همه کارها از جمله خرید اینترنتی و غیره با استفاده از موبایل انجام میشه و کمتر از لپ تاپ و کامپیوتر ها برای خرید های اینترنتی استفاده میشه. یک شاخصه مهم برای فرشگاه آنلاین User-Friendly  بودن از طریق مویابل و سیستم عامل های همراه است ، پس این را در نظر داشته باشد که فروشگاه های آنلاین امروزه فروشگاه های موبایلی هستند که خریداران اگر با موبایل نتوانند راحت با آن ها کار کنند قطعا کنار گذاشته خواهند شد، پس انتظار خودتان را به عنوان خریدار از سیستم نمایشی و خرید یک فروشگاه پاین نیاورید. باید دقیقا به گونه ای باشد که نیاز شما را براورده کند

 

پشتیبانی

در نهایت میرسیم به بخشی که کیفیت و یا عدم کیفیتش میتواند دلیل مهمی علی رغم رعایت دیگر گزینه ها باشد و بشدت نشان دهنده ی اصالت آن فروشگاه می‌باشد 

زمانیکه شما به عنوان یک مشتری میخواهد یک خرید را بصورت آنلاین انجام دهید به اولین چیزی که فکر میکنید اینست که آیا کار درستی میکند و آیا جایی که دارید این پول را خرج میکند نتیجه خواهد داشت و هزاران سوال دیگر که در لحظه ی قبل از انقال مبلغ براتون بوجود میاد و پس از خرید قطعا به یک پشتیبانی قوی نیاز خواهید داشت تا با یک خاطر آسوده بتوانید منتظر بسته ی خرید باشید و یا اگر در صورتی سیستم حمل و نقل کالا به مشکل خورد بتوانید با پیگیری راحت و آسان از وضعیت کالای خود با خبر شوید و یا در صورت بروز مشکل بتوانید با بخش فروش فروشگاه انلاین به راحتی ارتباط برقرار کنید، بخش مهمی که در اول این بخش از مقاله به آن پرداخته بودیم یک سیستم پشتیبانی با کیفیت و با قدرت پاسخگویی بالا در زمینه ی حل مشکلات احتمالی شما خریداران عزیز باشد. اگریک فروشگاه آنلاین در انجام دادن این پروسه به درستی بتواند نیاز مشتریان رو براورده کند و قوانین مشتری مداری را بدرستی به انجام برساند باید به شما بگوییم که شما میتوانید به راحتی از آن فروشگاه خرید اینترنتی خودتان را انجام دهید و یاحتی آن را به دیگر دوستان و اشنایان خود معرفی کنید چون ارزشش را خواهد داشت.

تخفیفات مناسب

چه چیزی لذت‌بخش‌تر از تخفیف برای خریدارن وجود دارد؟ همۀ فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ مانند آمازون، علی بابا و دیجی کالا نیز از این روش استفاده می‌کنند. یکی از شناسه های یک فروشگاه اینترنتی خوی میزان تخفیفاتیهست که بر رویکالا میگذارد تا یک عامل ترغیب برای خرید کالا ها و همچنین برای جلب اعتماد شما مشتریان عزیز، آن فروشگاه اینترنتی تخفیف محصولاتش را اگر در زمان مناسب و هوشمندانه ارائه کند میتواند به عنوان یک فروشگاه اینترنتی پرطرفدار جای خود را بین خریداران باز کند،  و قطعا ب عوان یک خریدار اینترنتی باید اعتراف کنیم که با ارایه تخفیف از سمتفروشگاه مذکور روند فروش با شیب تند بالا می‌رود.

نکات مهم و مورد نیاز در جهت راه اندازی یک فروشگاه آنلاین

 

مجوز های مورد نیاز برای شناسایی یک فروشگاه آنلاین خوب

شاید بدون در نظر گرفتن اینکه یک فروشگاه آنلاین مجوز های مورد نیاز را دارد هم بتوان از آن فروشگاه خرید کرد ولی زمانیکه خرید شما مبلغ بالایی دارد حتما به این فکر خواهی کرد که آیا کار درستی میکنید و چطور میتوان مطمئن بود که بعد از پرداخت محصولی برایتان ارسال خواهد شد یا خیر؟

اگر با یک فروشگاه فیزیکی در تماس بودید راحت تر خرید میکردید اما در مورد خرید اختمالا دربیشتر مواقع به آن فروشگاه اعتماد نکنید. پس برای اینکه تا حد ممکن خیالتان راحت شود به مجوز های آن سایت دقت کنید.

معمولا این دلایلی است که باعث میشود به عنوان یک مشتری از خرید خود منصرف شده و خذید حضوری را به آنلاین ترجیح بدهیم:

  • عدم پشتیبانی مناسب

  • ارائه خدمات نامطلوب

  • به موقع نرسیدن محصول به درب منزل

  • نظارت نداشتن به فعالیت فروشگاه

 

 

 

لیست مجوزهایی که برای خرید از یک فروشگاه اینترنتی لازم است بشناسید

 

 

  • گرفتن بعضی از این مجوزها برای فروشگاه اینترنتی لازم و ضروری نیست. اما اگر سایت مورد نظر آن ها را داشته باشد اعتبار بیشتری خواهد داشت. یک نکته دیگر هم اینکه یک سری از مجوزها را برای بعضی از محصولات خاص نیاز میباشد.
  • 1. نماد اعتماد الکترونیکی (ای نماد)
  • اینماد، معمول‌ترین و اصلی‌ترین مجوز یک سایت فروشگاهی است. اکثرا مشتریان قبل از اینکه محصولی را از سایت خاصی سفارش دهند، به دنبال علامت اینماد پایین وب سایت می‌گردند. اگر آن را نبینند احتمالا بیخیال خرید محصول می شوند. ای نماد یا نماد اعتماد الکترونیک را مرکز توسعه تجارت الکترونیک برای کسب و کار اینترنتی ارائه می دهد. که زیر نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت به افرادی که قصد تاسیس فروشگاه آنلاین را دارند، داده می شود. 

اینماد چند نوع است، که در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم:

نماد موقت

برای کسانی که قصد دارند سریعا فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنند و با صرف زمان کمتر مجوز دریافت نمایند، نماد موقت برای آنها صادر می شود. همچنین این را باید بدانید که لازمه داشتن نماد های دیگر، نماد موقت می باشد. در واقع برای اخذ نماد موقت کمترین معیار بررسی شده و نیاز به تمدید دارد.

2. نماد دائم تک ستاره

پس از اخذ نماد موقت باید معیارهای بیشتر و مهم تری را داشته باشید تا بتوانید نماد دائم تک ستاره را بدست آورید.

3. نماد دائم دو ستاره

گواهی SSL، نقش مهمی در اعتماد کاربران به سایت دارد. در سایت فروشگاهی، بسیاری از افراد تمامی اطلاعات خود را برای خرید محصول در سایت مذکور وارد می کنند. این اطلاعات شامل محل زندگی کاربر، شماره تماس منزل، موبایل، سن، شماره کارت و ... می باشد. داشتن گواهی SSL این اعتماد را به کاربر می دهد که اطلاعاتش محفوظ خواهد ماند. و تمامیه فروشگاه های آنلاین برای داشتن نماد دائم دو ستاره باید گواهی SSL را حتما داشته باشید.

مجوز در زمینه رسانه های دیجیتال

مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال برای فعالیت خود همواره به موارد زیر اشاره کرده است:

  • نظم دادن و سامان بخشیدن به به فعالیت های فرهنگی دیجیتالی در سطح کشور
  • تولید زیاد محصولات فرهنگی دیجیتالی مناسب با ارزش های نظام
  • بالا بردن سطح آگاهی و مهارت مردم و همچنین به چالش کشیدن و استفاده صحیح از رسانه های دیجیتال.

 

گرفتن مجوز نظام صنفی رایانه ای

تمامی شرکت ها و کسب و کارها و فروشگاه های اینترنتی بعد از ثبت شرکت و قبل از آغاز کار در زمینه های مختلف تولید، طراحی، توسعه دادن، مشاوره و آموزش نرم افزارها و ... باید به نظام صنفی استان مورد نظر خود رفته و مجوز لازم را در زمینه فعالیت های رایانه ای دریافت نمایند.

مربوط به ساماندهی

نماد ساماندهی هم مانند نماد ای نماد دارای دو دسته موقت و دائم می باشد که در ادامه در مورد آن توضیح می دهیم

 

نماد موقت

در واقع نماد موقت برای آن دسته از اشخاصی است که در حال تکمیل مدارک برای اخذ نماد دائم ساماندهی برای فعالیت و کسب و کار باشند که مدت زمانی که به فرد برای تکمیل مدارک اصلی میدهد در حدود 3 ماه می باشد.

نماد دائم

نماد دائم ساماندهی مانند ای نماد دارای ستاره نیست، و زمانی که مدارک لازم توسط وبسایت آنلاین مد نظر تکمیل شده باشه اختصاص داده میشه و مدت اعتبار آن 6 ماه است.

در پایان به طورخلاصه عرض می‌نماییم که یک فروشگاه انلاین خوب از نظر شما خریداران محترم قطعا عوامل مختلفی دارد که بین افراد متفاوت است و عملا میتواتن گفت یک فروشگاه خوب از نظر هر کاریر مشخصات متفاوتی دارد ولی برای یک جمع بندی باید به شما بگوییم که فروشگاه اینترنتی مناسی شما خریدان محترم از هر نظر شمامل مواردی میباشد که ما به طور خلاصه در ذیل اشاره میکنیم: